MEDYCYNA XXI WIEKU

SUBHEADLINE:
Medycyna żywienia jest częścią szerszej dziedziny, tzw. Lifestyle Medicine, czyli Medycyny Stylu Życia.

Medycyna żywienia może być stosowana jako postępowanie terapeutyczne stosowane w celu zapobiegania chorobie, powstrzymania jej postępu lub całkowitego wyleczenia Pacjenta.

„Niech żywność będzie
Twym lekarstwem, a lekarstwo
Twoją Żywnością” (Hipokrates)

Opiera się na zasadzie, że od składników odżywczych zależy nasz stan zdrowia. Są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania wszystkich procesów biochemicznych, od których to zależy funkcjonowanie naszego organizmu.

Leczy przyczyny, nie tylko objawy. Specjalista Medycyny Żywienia zaczynając indywidualną terapię szuka przyczyn, również tych genetycznych i sprzężonych z nimi środowiskowych oraz żywieniowych.

Bazującą wyłącznie na naukowych faktach (Evidence Based Medicine). Specjaliści medycyny żywienia to osoby z kierunkowym wykształceniem współpracujące z lekarzami specjalistami z wielu dziedzin.

Nie niesie ze sobą efektów niepożądanych. W terapii stosuje wyłącznie dostępną na co dzień żywność, nieprzetworzoną, jak najczystszą, o potwierdzonym pochodzeniu i działaniu terapeutycznym – nie jest kolejną tabletką, która wchodzi nieprzewidziane interakcje. Pomaga ograniczyć ilość przyjmowanych leków.

Jest kosztowo efektywna. Postępowanie żywieniowe polega na kształtowaniu świadomości Pacjenta, edukacji i zmianie w menu. Indywidualna Terapia Żywieniowa TM nie dodaje posiłków, a zmienia i ich jakość, dzięki czemu nie obciąża kosztami Pacjenta. Globalnie pomaga ograniczyć koszty leczenia społeczeństw.

Ma charakter prewencyjny. W opinii Amerykańskiej Akademii Medycyny Prewencyjnej, medycyna stylu życia wraz z medycyną żywienia, powinna być podstawowym elementem zapobiegania większości chorób cywilizacyjnych takich jak choroby układu krążenia, otyłość, alergie, cukrzyca.

Cieszy się na uznaniem w środowisku medycznym . Od 2009 roku reprezentanci największych amerykański organizacji medycznych walczą w Kongresie Stanów Zjednoczonych o model służby zdrowia oparty o Lifestyle Medicine. W 2010 roku Kongres USA zdecydował o wprowadzeniu do pakietu ubezpieczeniowego Medicare programu intensywnej terapii żywieniowej Ornisha jako opcji terapeutycznej w niedokrwiennej chorobie serca, miażdżycy, hipercholesterolemii, nadciśnieniu, cukrzycy II i nadwadze.
SUBHEADLINE:
Czy umiesz pomyśleć o pysznej kolacji jak o doskonałym lekarstwie?

BODY:

Dziś lekarze i naukowcy z całego świata przyznają prawdę słowom wypowiedzianym ponad 2300 lat temu przez Hipokratesa. Czas zacząć patrzeć w ten sposób na to, co mamy na talerzach. Spożywanie posiłków – ta pozornie prozaiczna czynność, z punkty widzenia Medycyny Żywienia, ma krytyczny wpływ na stan naszego zdrowia.

Jakość spożywanych posiłków
ma krytyczny wpływ
na stan naszego zdrowia.

To w końcu razem z pożywieniem przyjmujemy składniki odżywcze, takie jak węglowodany, tłuszcze, białka, witaminy, minerały, ale także… alergeny, bakterie, wirusy, grzyby, chemikalia, trucizny. I robimy to codziennie poprawiając lub pogarszając stan naszego zdrowia. Świadomość tego procesu stała się większa w czasach, w których w wielu miejscach świata pożywienia mamy pod dostatkiem.
SUBHEADLINE:
Medycyna Żywienia jest odpowiedzą na potrzeby i możliwości XXI wieku

Pod koniec XX w. lekarze stanęli przed nowym wyzywaniem: to tzw. schorzenia cywilizacyjne.
Choroby serca i układu krążenia, otyłość, cukrzyca, nowotwory, schorzenia na podłożu autoimmunizacyjnym stanowią dziś ogromny problem – zabijają miliony ludzi i pochłaniają lwią część budżetów opieki zdrowotnej rozwiniętych państw.

Możemy korzystać ze sprawdzonej
wiedzy na temat żywienia i jego wpływu na zdrowie
w prowadzeniu profilaktyki i terapii wielu chorób.
Właśnie tym zajmuje się Medycyna Żywienia

Rozwój nauki i medycyny sprawił, że oprócz postępu w dziedzinie farmakologii, wielu badaczy zwróciło swoją uwagę na lecznicze oraz szkodliwe substancje w naszym codziennym menu, dzięki czemu dziś możemy w pełni korzystać ze sprawdzonej wiedzy na temat żywienia i jego wpływu na zdrowie w prowadzeniu profilaktyki i terapii wielu chorób. Właśnie tym zajmuje się Medycyna Żywienia.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

?

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

+48 514 033 727

Rejestracja od poniedziałku
do czwartku w godzinach
9.00 - 18.00